
Vuoden 2011 STS stipendin saaja
Yhdysvalloissa Coloradossa vaihdossa oleva Mikko ansaitsi tämän vuoden STS stipendin motivoituneella ja innostuneella hakemuksellaan. Tässä Mikon terveiset USA:sta:
Morjens,
Käyn Centennial High Schoolia Pueblossa, Coloradon osavaltiossa. Meillä on noin 1100 oppilasta ja meiän värit on punainen ja valkoinen. Olen 12. luokalla eli senior.
Koulussa opiskelen matikkaa, englantia, espanjaa, markkinointia, us historiaa ja saksaa. Sitten vielä on painonnosto tunti, mikä on ylivoimainen suosikki! Meidän päivät on sellasia, että koulu alkaa 7.30 ja päättyy 14.45 paitsi perjantaisin päättyy jo 12.45. Tunnit kestää 53 minuuttia ja siinä välissa on vaan 4 minuuttia aikaa siirtya luokasta toiseen. Lounas on puoli kahentoista maissa ja kestää n. puoli tuntia. Lukkari on joka päivä samanlainen ja koko vuoden, mikä on ehka isoin ero suomen lukioon. Siinä on hyvät ja huonot puolet. Välillä maistuu puulta samat naamat ja tunnit, mutta hyvää siinä on se, etta vuoden aikana ehtii tutustua muhin paljon paremmin. Meidän koulussa pystyy valitseen aika hyvin eritasoisia kursseja eli jos haasteita kaipaa niin niitä kyllä löytyy. Silloin tosin ei jää ollenkaan vapaa-aikaa läksyjenteolta. Itse otin mielestäni aika helpon lukujärjestyksen, sillä eihän tänne olla tultu pelkästään koulun takia!
Meidän koulu tarjoaa tosi paljon erilaisia kerhoja ja en itse tiedäkkään läheskään kaikista. Urheilut on jaettu kolmeen jaksoon; syyskausi, talvikausi ja kevätkausi. Syyskaudella pojille oli tarjolla jalkapalloa, jenkkifutista, maastojuoksua ja tennistä. Tytöillä taisi olla maastojuoksu ja lentopallo. Talvikaudella on uintia, painia ja koripalloa, ja keväällä on yleisurheilu, baseball, ja tytöillä vuorostaan jalkapallo.Cheerleadaus on ympärivuotinen homma ja se on tosi suosittu tyttöjen keskuudessa (taitaa siella yks poikakin olla). Useimmissa lajeissa koululla on 1. ja 2. joukkueet, mikä on tosi hyvä koska mahdollisimman eritasoiset harrastajat pääsevät mukaan. Pelasin syyskaudella jalkapalloa ja oli aivan mahtava kokemus! Joka päivä paitsi sunnuntaisin oli n. 2 tunnin treenit ja 1-2 peliä viikossa. Porukka veti tosi kovaa ja joukkueelle muodostui hyvä yhteishenki. Ite tulin vähän myöhässä mukaan, sillä muut olivat aloittaneet pre-season harjoittelun jo kesäkuussa, kun mun lento saapui Coloradoon 1. syyskuuta. Meidän jengi oli tosi hyvä ja voitettiinkin oma South-Central League ja päästiin State-playoffeihin, joissa sitten valitettavasti tiputtiin tokalla kierroksella. Liikunnan lisäksi futis antoi parhaat kaverini ja niiden samojen jannujen kanssa on tullu hengattua kauden jalkeenkin.
Urheilun lisäksi koulussa on syksyn aikana pyörinyt ainakin näytelmäkerho, kuoro, mediakerho, oppilaskunta, espanja-kerho, saksa-kerho, FBLA (future business leaders of america - pyörittää koulun kioskia ja osallistuu erilaisiin business tapahtumiin), DECA (samanlainen kuin FBLA, olen itse tässä mukana markkinoinnin kautta ja ollaan menossa kilpailuihin helmikuussa), väittelykerho ja raamattupiiri.
Isäntäperheeni on tosi rento ja omasta mielestään epätyypillinen amerikkalaisperhe. Meitä on viisi: isä, äiti, teini-ikäinen sisko ja 3-vuotias pikkuveli. Isona erona Suomeen tulee mieleen se, että vanhempien pitää koko ajan olla tietoisia siitä missä nuoret ovat milloinkin, kuka heidät on hakemassa (ellei ole omaa autoa, mikä useimmilla on) ja milloin.
Arki on aika arkista, kouluun, treenit tai kotiin, läksyjä, illallinen perheen kanssa, tv:n katselua, nukkumaan. Joskus mennään arkisin ulos syömään ja välillä menen kaverille hengailemaan. Aloitimme perheen kanssa myös käymään kuntosalilla iltaisin, mutta lomasesonki aiheutti siinä pienen tauon. Viikonloppuisin aamupäivä menee yleensä tv:n katselussa tai nukkuessa, ellei ole suunnitelmia ja iltapäivällä/illalla kun vanhemmat tulevat kotiin (monet vanhemmat työskentelee täällä viikonloppuisin), menemme aika usein ulos syömään. Illalla olen yleensä kavereiden kanssa.
Perheen kanssa katsotaan paljon tv:tä, käydään salilla kuntoilemassa ja ulkona syömässä. Perhe on myös näyttänyt mulle vähän ympäristöä ja käytiin syksyllä vuorilla.
Urheilu on tosi iso juttu täällä ja viime viikonloppuna käytiin katsomassa host-faijan kanssa NFL pudotuspeliottelu: Denver Broncos vastaan Pittsburgh Steelers. Tunnelma oli mieletön ja pre-game show laskuvarjohyppääjineen ja ylilentävine hävittajineen vei sanat suusta. Eikä itse pelissäkään ollut moittimista. Meidän jengi Denver Broncos nousi huikeaan jatko-aika voittoon pelinrakentaja Tim Tebow:n johdolla ja kaikki 76 000 paikalla ollutta katsojaa aloittivat juhlat. Huomenna (lauantaina 14.1) on seuraava playoffpeli ja jos voitetaan, voi meno äityä aika hurjaksi!
Loppuvuoden sunnitelmista osaan sanoa sen verran, että perheen kanssa ollaan suunniteltu laskettelureissua nyt talvella, ja kesälomalla pitäisi autolla kiertää viereisissä osavaltioissa katselemassa. Sitten vaihto-järjestön kanssa ollaan menossa kanssa laskettelemaan ja keväällä tehdäänn retki Grand Canyonille.
Haluaisin kiittää vielä omasta puolesta koko STS:n porukkaa sillä on ollut huikea vuosi tähän mennessä
Terveisin Coloradosta,
Mikko


STS Stipendin hakuohjeet